BLUES MUZEUM – ZAŁOŻENIA WSTĘPNE

Chciałbym przedstawić Państwu projekt Blues Muzeum, które obecnie powstaje przy Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (WSB Gdańsk). Blues Muzeum będzie promować kulturę amerykańską wśród naszych studentów i dawać szerokie perspektywy ogólnoeuropejskiego rozwoju.

Moje zamiłowanie do brzmienia i historii bluesa sprawiło, że największa uczelnia prywatna w regionie – Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – wyraziła zgodę na otwarcie Blues Muzeum w swojej nowej siedzibie. Będzie to pierwszy taki projekt w Europie Centralnej. Celem projektu jest propagowanie kultury, muzyki i sztuki amerykańskiej w Europie. Z wielkim zaangażowaniem opracowywane i planowane są poszczególne etapy powstawania Blues Muzeum.
Blues Muzeum będzie nie tylko zbiorem eksponatów. Będzie również brzmieniem muzyki. Będzie oddziaływało na wszystkie zmysły zwiedzających. Brzmienie bluesa, obraz bluesa, klimat bluesa i historia bluesa – to będzie kwintesencja Blues Muzeum. Za wizerunek artystyczny Blues Muzeum pod względem plastyki odpowiada Profesor Wojciech Sęczawa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje on nad realizacją rzeźbiarską postaci Johnny’ego Lee Hookera, Muddy’ego Watersa, Cliftona Chenier i Micka Jaggera w skali 1:1. Rzeźby te będą eksponowane wewnątrz muzeum, ale będzie też możliwa ich prezentacja na zewnątrz budynku uczelni. Ponadto, w Blues Muzeum będą eksponowane historyczne postacie z obszaru muzyki blues w technologii hologramowej. Najnowsza technologia będzie używana w zakresie prezentacji osobowej i muzycznej, natomiast historia bluesa będzie ilustrowana poprzez ekspozycję tradycyjnych sprzętów (artefaktów pozyskiwanych od darczyńców) odpowiednio opisanych i umiejscowionych w kontekście historyczno-artystycznym.

Gość Blues Muzeum będzie mógł te sprzęty zobaczyć, a czasami ich dotknąć i posłuchać dźwięków, jakie można z nich wydobyć.

Nad funkcjonowaniem Blues Muzeum czuwać będzie niedawno powołany na stanowisko dyrektora pan Stanisław Danielewicz, wybitny znawca jazzu, autor encyklopedii jazzowych, wykładowca Akademii Muzycznej, muzyk i krytyk.

Patronem Blues Muzeum będzie nieżyjąca już Maria Jurkowska, jedyna propagatorka bluesa w Polsce, która promowała kulturę amerykańską w trudnych czasach zimnej wojny.

Blues Muzeum będzie godnie prezentowało wielkość bluesa. Wpisze się w kompleks kampusowy WSB Gdańsk i Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Na tych uczelniach kształci się odpowiednio 19.000 i 25.000 studentów. Dlatego Blues Muzeum będzie również służyło edukacji (np. studenci anglistyki z UG będą mogli realizować badania kulturowe we współpracy z Blues Muzeum).
Założyciele Blues Muzeum są otwarci na wszelkie formy wsparcia. Chcemy propagować kulturę amerykańską w sposób artystyczny i naukowy. Chcemy, aby blues żył pełnią życia wszędzie, w każdym pokoleniu.

Edmund Sumisławski

John Lee Hooker

( 22.08.1917 – 21.06.2001), symbol boogie i bluesa, częsty gość audycji Marii Jurkowskiej.