SŁOWEM WSTĘPU

Zaczęło się od tego, że Edmund zaczepił mnie, gdy wychodziłam ze swojego biura. Wie Pani, mam taką stronę Fundacji Rollin’ Stone of Blues, tam jest o naszym Muzeum Bluesa, o muzyce, o naszej działalności. Jest też taka zakładka Running Blues, gdzie ma być o aktywności fizycznej, o bieganiu, o zdrowym żywieniu. Chciałbym, aby to żyło. Szukam kogoś, kto chciałby się tą częścią zająć. Napisać coś o emocjach związanych z ruchem, jakie to przeżycie, gdy ktoś pierwszy raz biegnie swoją ‘dziesiątkę’. Moglibyśmy o tym porozmawiać?

Nie wiem dlaczego Edmund zapytał właśnie mnie – może dlatego, że wraz z Kasią Tul biegłyśmy ostatnio razem swój pierwszy półmaraton.

Dwie godziny od tej zaczepki siedzieliśmy naprzeciw siebie u mnie w biurze i Edmund tłumaczył mi z pełnym zaangażowaniem co chciałby przekazywać ludziom, na których mu zależy, swoim najbliższym, rodzinie, współpracownikom, przyjaciołom, znajomym, ale też każdemu z nas. Opowiadał z pasją o tym, czego chciałby nauczyć rodziców małych dzieci odnośnie świadomego żywienia, zdrowego ruchu w życiu każdego człowieka, tego jak ważne jest zaszczepianie tej wiedzy od najmłodszych lat, jak ta wiedza i aktywny, świadomy, zdrowy sposób życia zwraca się nam w przyszłości.

Jak można było odmówić?

Postanowiłam więc przyłączyć się do Niego, bo pomimo mojej pasji do pracy (zwykle przedstawiam się jako pracoholiczka), jestem również miłośniczką ruchu. Tym bardziej postanowiłam podjąć się tego zadania, że zdaję sobie świetnie sprawę z tego jak trudno jest nam, dorosłym wygospodarować sobie czas na ruch, na świadome przeżywanie swojej codzienności, jak łatwo natomiast poddać się zmęczeniu dnia codziennego, usiąść po pracy w wygodnym fotelu z kubkiem ciepłej herbaty w dłoni i skakać ze znudzeniem po kolejnych kanałach TV.

W tym dziale będę się starała pokazać, jak w pędzie dnia codziennego wygospodarować czas dla siebie i swoich najbliższych, jak zachęcić swoje dzieci do ruchu, jak znaleźć swoją ulubioną aktywność i nie zniechęcić się po pierwszym treningu i o tym, że warto szukać i nie poprzestawać na jednej próbie, czy też jednej pasji.

Będzie nie tylko o bieganiu ale i o spacerach (ze znajomymi, z psem, w samotności), o wspinaniu, o gubieniu się w lesie w poszukiwaniu ciszy i spokoju, o podróżach, o flamenco, o tangu, o pływaniu, o muzyce w ruchu i o ciszy, która też bywa muzyką. Będzie o emocjach, o złości, o zmęczeniu, o zrezygnowaniu, o ambicji i o endorfinach. Będzie o świadomej regeneracji swego organizmu.

Mam nadzieję, że nie zawiodę Edmunda i razem z nim będę zarażała Was miłością i pasją do muzyki i ruchu.

Irena Bach-Dąbrowska

Zawodowo: Pełnomocnik Dziekana WSB GDAŃSK

Doświadczona: Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością Aerobik; Operator Sztucznych Ścian Wspinaczkowych; Menedżer Parku Linowego; Współorganizator Przeglądu Filmów Wspinaczkowych; Organizator zawodów wspinaczkowych; Prezes Klubu Wspinaczkowego Koszalin; Mama dwójki aktywnych dzieciaków…
…. a nade wszystko miłośniczka tańca we wszelkich formach – niezmordowana na parkiecie!

Najnowsze Aktualności